Totalbud Inwestycje Sp. z o.o. | ul. Kozia Górka 404-317 Warszawa | Tel.:  22 660 30 62  22 660 30 62 | E-mail: biuro@totalbud-inwestycje.pl
Totalbud - Inwestycje

Jakie materiały można odzyskać podczas rozbiórki budynku?

W XXI wieku słowo recykling jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Przetwarza się wszystko, począwszy od torebek foliowych, po budynki. Tak! Stare, przeznaczone do rozbiórki budowle również mogą zyskać drugie życie. To dlatego, że bardzo często materiały, z których zostały wykonane, wciąż nadają się do użytku.

A po wyburzeniu budynku materiałów zostaje naprawdę sporo. Które z nich da się odzyskać podczas rozbiórki oraz jak można je ponownie wykorzystać? Zapraszamy do lektury!

Co to jest recykling materiałów po rozbiórce budynku

Recykling materiałów budowlanych pozyskanych podczas rozbiórki składa się z trzech procesów. Obejmuje odzysk, przetwarzanie, a na koniec ponowne użycie odratowanych w ten sposób dóbr. Ta praktyka ma liczne zalety.

Przede wszystkim, pozwala na zmniejszenie liczby odpadów trafiających na wysypiska (i niestety często nie tylko) oraz pozwala na zredukowanie śladu węglowego, który pozostawiłby wyrób nowych materiałów.

Poza tym umożliwia znaczne zmniejszenie wydatków. Dzięki recyklingowi raz użyte artykuły budowlane, takie drewno, metal, szkło, a nawet cement mogą zostać zrewitalizowane i ponownie użyte przy innych projektach.

Jak widzisz, taka gospodarka odpadami w obiegu zamkniętym niesie to korzystne rozwiązanie zarówno dla inwestorów, jak i planety.

Warto również przeczytać artykuł o metodach rozbiórek budynków

Materiały konstrukcyjne do ponownego wykorzystania

Ponowne wykorzystanie materiałów to coraz częściej spotykana praktyka w przemyśle budowlanym, która pozwala obniżyć koszty inwestycji, a przy okazji również niekorzystny wpływ tej dziedziny gospodarki na środowisko.

Co więcej, materiały „z odzysku” to bardzo często artykuły wysokiej jakości, które w pełni nadają się do dalszego użytku. Najczęściej podczas rozbiórki pozyskuje się:

Oprócz tego ze starych budynków można pobrać także cegły oraz materiały dachowe, oraz wiele innych, przydatnych komponentów.

Drewno – korzyści z odzyskiwania i ponownego wykorzystania

Odzyskiwanie i ponowne wykorzystywanie drewna to praktyki bardzo korzystne zarówno dla przyrody, jak i ekonomii. Te procesy pozwalają na redukcję odpadów, zmniejszają liczbę wycinanych drzew, a także znacząco obniżają koszty produkcji nowych materiałów. Oto kilka najważniejszych korzyści, płynących z recyklingu drewna:

Podsumowując, używanie drewna z recyklingu to spory krok w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki zasobami oraz korzystne rozwiązanie pod względem finansowym oraz środowiskowym.

Metale i ich zastosowanie po rozbiórce

Metale pochodzące z rozebranych budynków oraz innych konstrukcji mają szeroką gamę zastosowań, co więcej – nie tylko w przemyśle budowlanym. Recykling metali pozwala zmniejszyć zużycie surowych materiałów, zredukować emisję CO2 oraz obniżyć produkcję odpadów.

Materiały, które można ponownie wykorzystać, to:

Recykling betonu – jak to działa

Recykling betonu to proces, który obejmuje rozdrabniane i ponowne wykorzystanie starych betonowych konstrukcji. Oczywiście nie musimy dodawać, że ta procedura również jest korzystna dla środowiska i inwestorów. Oto jak cała operacja wygląda w praktyce.

Najpierw gruz jest zbierany z miejsca rozbiórki i transportowany do obiektu zajmującego się recyklingiem. Beton można pozyskiwać z rozbiórki budynków, dróg, mostów i wielu innych struktur.

Następnie materiał jest rozdrabniany przy użyciu specjalnych urządzeń, takich jak kruszarki szczękowe, udarowe i stożkowe, by łatwiej było go wykorzystać.

Kolejny krok to oczyszczanie uzyskanego materiału z niepożądanych elementów, takich jak metal i inne zanieczyszczenia. W tym celu często wykorzystuje się specjalne magnesy, które skutecznie usuwają pozostałości metalu.

W dalszym etapie sprawdza się, czy rozdrobniony beton ma odpowiedni rozmiar. Warto dodać, że technologia umożliwia uzyskanie różnej wielkości kruszywa, w zależności od jego przeznaczenia – od grubszego, wykorzystywanego przy produkcji nowego betonu, po drobniejsze, stosowane na przykład przy budowie dróg.

Przedostatnim etapem jest kontrola jakości, która pozwala stwierdzić, czy materiał spełnia wymogi dotyczące np. wytrzymałości, czy twardości. Dzięki temu można mieć pewność, że beton z recyklingu nadaje się do ponownego użytku, czyli ostatniego etapu.

Odpady z rozbiórki – co można poddać recyklingowi

Podsumowując, do ponownego wykorzystania nadaje się większość elementów konstrukcyjnych, począwszy od dachówek, a skończywszy na konstrukcjach betonowych. Materiały takie jak drewno, szkło, beton itp. w większości nadają się do przetworzenia i ponownego wykorzystania.

Poznaj wszystkie różnice między rozbiórką a wyburzeniem.

Ekologiczne korzyści z odzyskiwania materiałów po rozbiórce

Ponowne wykorzystywanie i recykling materiałów pochodzących z rozbiórki daje liczne korzyści środowiskowe. Przede wszystkim dzięki tym zabiegom mniej odpadów trafia na wysypiska śmieci. Beton, cegły, drewno i inne materiały mogą być sortowane, składowane i przechowywane po to, by dać im drugie życie przy innych projektach.

Co musisz pamiętać przy rozbiórce? Sprawdź!

Innymi ważnymi plusami jest ograniczenie zużywania zasobów naturalnych oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, które powstają w trakcie produkcji nowych materiałów. Recykling elementów pochodzących z rozbiórki to sposób na efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów oraz ochronę środowiska naturalnego.

Wyzwania w recyklingu materiałów z rozbiórki

Żeby jednak ten artykuł był rzetelny, należy dodać, że recykling materiałów z rozbiórki może wiązać się z pewnymi wyzwaniami. Największym problemem jest odpowiednie sortowanie i rozdzielanie różnych materiałów. To bardzo ważne, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia obniżają jakość pozyskanych produktów. Dodatkowo niektóre pozostałości, takie jak azbest czy farby na bazie ołowiu, wymagają odpowiednich procedur ze względu na ich toksyczność.

Kolejnym wyzwaniem jest transport nieporęcznych, nierzadko ciężkich materiałów do obiektów zajmujących się ich przetwarzaniem. Może to być czasochłonna i kosztowna procedura, zużywająca dużo energii (chociaż wciąż znacznie mniej niż produkcja nowych komponentów).

Jednak pomimo tych wyzwań, nowoczesne technologie i ulepszone metody recyklingu pozwalają na radzenie sobie ze wszystkimi trudnościami, sprawiając, że przetwarzanie materiałów z odzysku jest procesem wydajnym oraz ekologicznym.

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się