Rozbiórka a wyburzenie – jakie są różnice?
Obecnie coraz częściej pojawia się konieczność wyburzenia lub rozebrania budynków stworzonych kilkadziesiąt lat temu. Wynika to m.in. ze zmian w obrębie miast, a także złego stanu technicznego danego obiektu.
Aby pozbyć się niechcianego budynku, można przeprowadzić rozbiórkę lub wyburzenie. Czym różnią się te procesy?
Różnice między rozbiórką a wyburzaniem
Rozbiórka to proces, który z założenia jest dość wolny. Polega na demontażu wielu drobnych elementów w odpowiedniej kolejności. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści.
Pozyskane materiały – w większości – mogą być wykorzystane ponownie, co pozwala na oszczędność podczas budowy nowych obiektów.
Obecnie ceny surowców budowlanych są wysokie, a ich dostępność – coraz słabsza. Rozbiórka jest więc procesem cieszącym się ogromnym zainteresowaniem, choć zwykle trwa nawet kilka miesięcy.
Warto również sprawdzić metody rozbiórki budynków: https://www.totalbud-inwestycje.pl/metody-rozbiorki-budynkow.html
Wyburzenie przebiega szybciej. Zgodnie z założeniem tego procesu obiekt ma zostać całkowicie zrównany z powierzchnią ziemi. W takim przypadku dochodzi do zniszczenia wszystkich materiałów, dlatego nie nadają się do ponownego wykorzystania.
W tym celu stosuje się specjalne, duże urządzenia. Podstawowe maszyny używane w trakcie wyburzeń budynków to młoty uderzeniowe, dźwigi z kulą wyburzeniową oraz koparki.
W wyniku wyburzenia budynku dochodzi do powstania dużego gruzowiska. Materiały budowlane nie mogą być składowane na normalnych wysypiskach. Muszą trafić do specjalnych punktów, które zajmują się ich utylizacją.
Wyburzenie bywa więc dość problematyczne. Jest szybsze, ale wiąże się z koniecznością sprzątnięcia całego terenu na raz.
O czym trzeba pamiętać?
Zanim dojdzie do rozpoczęcia rozbiórki czy wyburzenia, konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Ważne jest złożenie odpowiednich dokumentów w urzędzie. Ich zakres i treść różnią się w zależności od charakterystyki planowanych prac.
Na ogół przepisy wymagają występowania o pozwolenie wyższej instancji jedynie w przypadku budynków o wysokości powyżej 8m. Formalności są również mniej skomplikowane w trakcie usuwania obiektów, na których budowę nie wydano odpowiedniego zezwolenia.
Zgodnie z obowiązującym prawem rozbiórkę niewielkich obiektów można przeprowadzić jedynie po zgłoszeniu tego faktu do inspektoratu. Taki proces wymaga stworzenia dokładnego planu kolejnych działań. Mowa tu m.in. o wykazie elementów, które mają zostać wykorzystane ponownie, a także miejscu i sposobie ich składowania.
Podczas rozbiórki trzeba również wyznaczyć kierownika. Zadaniem takiej osoby jest prowadzenie dziennika, do którego wpisuje się najważniejsze informacje na temat realizowanych prac. Kierownik dysponuje wymaganymi uprawnieniami.
Warto też wiedzieć, że niekiedy rozbiórka budynku w Warszawie czy innym mieście jest niemożliwa. Wynika to np. z bardzo złego stanu technicznego obiektu, który mógłby zagrażać pracownikom. Rozbiórka często trwa nawet kilka miesięcy, a przez ten czas mogłoby dojść do przypadkowego zawalenia budynku.
W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wyburzenie z wykorzystaniem specjalnych robotów. Dzięki temu można usunąć cały budynek w zaledwie kilka dni. Na wybór pomiędzy rozbiórką a wyburzeniem wpływają następujące czynniki:
- stan techniczny danego budynku,
- ilość miejsca wokół obiektu,
- preferencje właściciela budynku,
- potrzeby dotyczące czasu prowadzonych prac,
- decyzja urzędu.
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na rozbiórkę budynków, czy wyburzenie budynków, pamiętaj o zatrudnieniu specjalistów. Takimi zadaniami mogą zająć się jedynie osoby dysponujące odpowiednimi uprawnieniami.
Profesjonalne firmy nadzorują cały proces, dbając o jego bezpieczeństwo. Wyznaczają strefę, w której mogą znaleźć się elementy usuwanego obiektu, a także wpisują kolejne prace w specjalny dziennik.
Proces rozbiórki i wyburzenia może być bezpieczny tylko wtedy, gdy jest odpowiednio zaplanowany i kontrolowany na każdym etapie. Zawsze musi przebiegać zgodnie z obowiązującymi przepisami.