Jakie są najnowsze trendy w recyklingu materiałów budowlanych?
Większość materiałów wykorzystywanych w budownictwie może zostać ponownie wykorzystana oraz podlega recyklingowi. To doskonała wiadomość zarówno dla inwestorów, jak i dla planety! Ponowne korzystanie z tych samych surowców jest nie tylko tańsze, ale dodatkowo pozwala wyeliminować ślad węglowy związany z ich produkcją.
Odpady budowlane stanowią aż 30% wszystkich odpadów w UE, a przecież można je ponownie wykorzystać, oszczędzając tym samym spore sumy, nie wspominają już o obniżeniu kosztów środowiskowych. Wiodącym trendem w tym momencie jest więc zwiększenie ilości ponownie wykorzystywanych materiałów, w czym miała pomóc dyrektywa unijna wprowadzona w 2020.
Niestety, rezultaty wciąż są dalekie od idealnych. Pora to zmienić, ponieważ recykling materiałów budowlanych ma ogromne znaczenie, a przy tym oferuje szereg korzyści!
Jakie jest znaczenie recyklingu materiałów budowlanych?
Zacznijmy od odrobiny statystyki. Jeden mieszkaniec Polski zużywa rocznie około 19 ton (czyli 19000 kg) surowców. To o 6 ton więcej w porównaniu ze średnią UE! Spora część tych surowców to materiały budowlane, które można by ponownie wykorzystać.
Działania mające na celu recykling materiałów budowlanych pomagają w pierwszej kolejności ograniczyć ich marnotrawstwo. W przypadku inwestycji budowlanych używane są zasoby, które bez problemu można odzyskać i ponownie wykorzystać. To znacznie tańszy proces, niż wyrób nowego cementu, cegieł czy w końcu czekanie, aż w lesie wyrosną odpowiednio wysokie drzewa!
Ponowne użycie materiałów to wysoce efektywny sposób na prowadzenie biznesu. Co więcej, puszczenie odpadów w drugi obieg pozwoli Ci zaoszczędzić na ich utylizacji.
Warto przeczytać nasz artykuł Recykling materiałów budowlanych, czyli sposób na ekologiczne budownictwo
Nie można pominąć też oszczędności energii. Jak już wspomnieliśmy, wytworzenie czy też pozyskanie nowych materiałów pochłania znacznie więcej zasobów energetycznych niż ich ponowne wykorzystanie.
Poza tym niższe zużycie energii wiąże się też z mniejszą emisją gazów cieplarnianych. W tym miejscu warto dodać, że przemysł budowlany odpowiada za aż 11% światowej emisji dwutlenku węgla, więc wszelkie działania pozwalające obniżyć tę wartość są wskazane.
No dobrze, ale czy materiały „z drugiej ręki” są wystarczająco dobrej jakości? Jak najbardziej. Stosowanie ich nie odbywa się kosztem jakości usług. Nie wspominając już o tym, że są one znacznie tańsze niż nowe. Recykling materiałów budowlanych to czysty – nawet jeśli tylko metaforycznie – zysk!
Gospodarowanie materiałami budowlanymi w obiegu zamkniętym zyskuje coraz większe znaczenie. Proces ten odbywa się z korzyścią zarówno dla inwestorów, jak i planety. Jest ekonomiczny i ekologiczny! Ma więc ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju gospodarki.
Technologie napędzające recykling materiałów budowlanych
Każdy, zarówno działający na skalę globalną inwestor, jak i prywatny właściciel stawiający dom, wie, ile odpadów generuje budowa lub rozbiórka. To nie tylko gruz, ale też styropian czy nawet puszki po farbach. To wszystko powinno zostać zutylizowane, a w idealnym scenariuszu – przetworzone i ponownie wykorzystane. Pomagają technologie ułatwiające recykling, takie jak specjalne maszyny.
Są to na przykład kruszarki rozdrabniające gruz budowlany czy zastygły beton. Takie materiały z recyklingu można wykorzystać jako kruszywo przy innych projektach, oraz zaawansowane urządzenia do sortowania odpadów, dzięki którym można odzyskać wszystkie materiały nadające się do ponownego użytku.
Przeczytaj nasz tekst Rozbiórka - o czym należy pamiętać?
Z pomocą firmom przychodzą także najnowsze zdobycze techniki. Na uwagę zasługuje technologia rozpoznawania obrazu, która umożliwia inteligentną klasyfikację odpadów z wykorzystaniem wizji komputerowej, a nawet telefonów komórkowych. To wszystko sprawia, że odzysk, sortowanie i recykling odpadów są procesami szybki oraz wydajnymi.
Usługi recyklingu świadczy również nasza firma Totalbud Inwestycje. Jesteśmy profesjonalną firmą budowlaną z Warszawy, którą wyróżnia to, że sprząta po sobie! Nasza oferta obejmuje recykling materiałów oraz remediację gruntów i została przygotowana z troską o środowisko.
Więcej na temat naszej oferty przeczytasz tutaj.
Jaka będzie przyszłość recyklingu materiałów budowlanych?
Recykling materiałów budowlanych to innowacyjny sposób na radzenie sobie z odpadami powstałymi przy realizacji wszelkiego typu inwestycji.
Gospodarka w obiegu zamkniętym pozwala na znacznie ograniczenie marnotrawstwa i odzyskanie bezcennych zasobów, a fakt, że takie działania nie są obojętne dla dobrostanu portfeli inwestorów sprawia, że potencjał rozwoju recyklingu materiałów budowlanych jest naprawdę duży.
Naszym zdaniem te działania, korzystne dla każdej ze stron, będą tylko zyskiwać na znaczeniu. Zwłaszcza że przepisy i regulacje na całym świecie, które mają na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej wszystkich gałęzi przemysłu do 2050, tylko im sprzyjają.
Można więc powiedzieć, że – przynajmniej naszym zdaniem – przyszłość recyklingu materiałów budowlanych jest świetlana!
A co Ty o tym sądzisz?