Recykling materiałów budowlanych, czyli sposób na ekologiczne budownictwo
Każda budowa wiąże się z powstawaniem dużej ilości odpadów, które bywają problematyczne. Zwłaszcza dzisiaj, w dobie coraz większej dbałości o ekologię. Na szczęście wiele z nich może zostać ponownie przetworzonych. Recykling materiałów budowlanych jest coraz powszechniejszy, jest również wymagany przepisami prawa. Jak wygląda w praktyce? Przekonajmy się.
Odpady budowlane, czyli?
W trakcie budowy powstaje wiele odpadów budowlanych - jest to nieuniknione. Skrawki papy, styropianu, folie, opakowania papierowe po cemencie i betonie, plastikowe wiadra po farbach – to tylko niektóre z odpadów, z którymi prowadzący budowę muszą sobie poradzić. Dodatkowo, budowa często wiąże się również z koniecznością przeprowadzenia prac wyburzeniowych. W takiej sytuacji mamy też spore ilości gruzu, które są dodatkowym problemem. Na szczęście, znaczna większość materiałów budowlanych jest nieszkodliwa oraz może zostać poddana recyklingowi i wykorzystana powtórnie.
Unijne przepisy dotyczące recyklingu materiałów budowlanych
Nie od dziś wiadomo, że Unia Europejska troszczy się o to, by poszczególne kraje coraz większą wagę przywiązywały do ekologii. Dlatego też zostały wprowadzone regulacje prawne dotyczące recyklingu materiałów budowlanych. Od 2020 roku przepisy Komisji Europejskiej (a dokładniej dyrektywa ramowa w sprawie odpadów) wymagają minimalnego odzyskiwania nieszkodliwych odpadów budowlanych i porozbiórkowych na poziomie 70% według wagi.
Co powstaje z poszczególnych odpadów budowlanych?
Jak już zostało wspomniane, odpadów budowlanych jest naprawdę sporo i składają się one z różnego rodzaju materiałów i tworzyw. Każdy rodzaj odpadów i resztek materiałów budowlanych jest więc przetwarzany w inny sposób. Przykładowo - papierowe opakowania wywożone są na makulaturę, którą wykorzystuje się w produkcji papierów i kartonów. Z foliowych opakowań możliwe jest uzyskanie paliwa alternatywnego, z odpadów polistyrenowych wykonuje się zaprawy cementowo-styropianowe lub styrobeton. Na uwagę zasługuje również recykling gruzu, który jest odpadem zajmującym często naprawdę sporo miejsca. W zależności od tego, z jakich materiałów składa się gruz, możemy uzyskać między innymi beton nadający się do powtórnego wykorzystania, a także surowiec do produkcji cegieł lub szkła.
Recykling gruzu - jak wygląda?
Nasza firma, Totalbud z Warszawy, posiada certyfikację na utylizację gruzu oraz innych materiałów budowlanych. Dzięki temu doskonale wiemy, jak wygląda to w praktyce. Utylizacja gruzu w Warszawie wygląda następująco: Po zgłoszeniu przez klienta udajemy się na plac budowy w celu załadunku gruzu betonowego. Następnie transportujemy go do naszego parku maszynowego, wyposażonego jest w specjalistyczne kruszarki, których rolą jest rozbicie gruzu na jak najdrobniejsze elementy. Następnie zostaje on poddany recyklingowi. Dokładnie przesiany stanowi pełnowartościowe kruszywo budowlane, które może zostać wykorzystane przy innych budowach.
W jaki sposób jeszcze możemy budować ekologicznie?
Poza recyklingiem materiałów budowlanych można zrobić wiele, by budownictwo było jeszcze bardziej przyjazne środowisku. Przede wszystkim warto zadbać o wykorzystywanie odpowiednich materiałów. Na rynku dostępne są obecnie ekologiczne materiały budowlane, których resztki mogą zostać wykorzystane powtórnie. Mowa tu między innymi o surowcach takich jak: drewno, cegły, wyroby z piasku i wapnia, dachówka ceramiczna czy wełna celulozowa.
Poza tym pamiętajmy, że wszystkie odpady materiałów budowlanych, które posiadają w swoim składzie związki miedzi, cynku czy cyny oraz azbest, nie mogą być mieszane z innymi odpadami i muszą zostać poddane utylizacji. Bardzo ważnym jest również dokładne oszacowanie ilości niezbędnych materiałów budowlanych - mniejsze zakupy to mniej pozostałości po skończonej budowie.
Podsumowując, większość materiałów i odpadów budowlanych można w skuteczny sposób przetworzyć i wykorzystać ponownie. Warto o tym pamiętać i korzystać z usług profesjonalnych firm, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz posiadają certyfikację umożliwiającą wykonywanie tego typu prac.