Wykopy pod fundamenty – co warto wiedzieć?
Wykopanie fundamentów jest jedną z pierwszych i najważniejszych prac wykonanych na placu budowy. Od jakości wykonania fundamentów zależy stabilność całego budynku. Wbrew pozorom ich wykonanie wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.
Kiedy zaplanować wykonanie wykopów? Jakie są rodzaje wykopów pod fundamenty i czym kierować się przy ich wyborze? W tym artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać, robiąc wykop pod fundamenty.
Formalności przed przystąpieniem do wykopów
Każda praca na placu budowy musi zostać poprzedzona skompletowaniem odpowiednich dokumentów. W przeciwnym wypadku inwestor naraża się na dotkliwe kary. Wszystkie roboty ziemne muszą być uwzględnione w pozwoleniu na budowę, o czym informuje art.3 pkt 3 Prawa Budowlanego.
Jeśli chodzi o wytyczenie fundamentów pod budowę domu, to musi ono zostać wykonane przez geodetę. Specjalista wykonuje obrys budynku i zaznacza istotne elementy z dokładnością do 1 cm.
Kiedy fundamenty zostaną już wytyczone, wówczas kierownik budowy musi przeprowadzić ich kontrolę. Kiedy wszystkie prace geodezyjne zostaną zrobione prawidłowo, do dziennika budowy wpisuje się odpowiednią adnotację.
Wykopy pod fundamenty – rodzaje
Wybór rodzaju wykonania fundamentu jest kluczowy, ponieważ to właśnie od niego zależy odporność budynku na wszelkie czynniki zewnętrzne. Dobrze dobrany rodzaj wykopu pod fundament pozwala na uniknięcie błędów, które mogą być katastrofalne w skutkach. Jeśli chodzi o rodzaje wykopów, wyróżniamy następujące:
- Wykopy wąskoprzestrzenne – szerokość na dnie nie może przekraczać 1,5 metra (jednak o 30 cm szersze niż planowane ławy). Z kolei głębokość musi być co najmniej poniżej poziomu przemarzania gruntu. Ten rodzaj wykopów najczęściej jest wykonywany w przypadku domów niepodpiwniczonych.
- Wykopy szerokoprzestrzenne – szerokość dna fundamentu to co najmniej 1,5 metra. Jego dno powinno być poniżej linii przemarzania gruntu (0,8-1,4 metra). Jeżeli głębokość wykopu przekracza 4 metry, wówczas zabezpieczenie ścian fundamentów musi być wykonane zgodnie z dokumentacją projektową. Wykop ten jest stosowany w przypadku domów podpiwniczonych.
- Wykop jamisty – jego szerokość i głębokość nie przekraczają 1,5 metra. Ten rodzaj wykopu najczęściej jest stosowany przy budowie budynków wielokondygnacyjnych, hal sportowych lub magazynów.
Sposoby wykopów pod fundamenty
Wykopy fundamentowe mogą być mogą być wykonywane na dwa sposoby: ręcznie oraz za pomocą koparki. Choć mogłoby się wydawać, że ręczna metoda stanowi najbardziej opłacalny sposób kopania fundamentów, to jednak jest odwrotnie. Wykopanie fundamentów koparką jest częściej wybierane, gdyż:
- przyspiesza budowę (oszczędność czasu),
- nie ma problemu z większymi kamieniami,
- wywożenie ziemi z wykopu może być wykonywane stopniowo,
- mimo wysokiego kosztu wynajmu koparki, w ogólnym rozrachunku wychodzi taniej, niż wynajęcie pracowników do kopania ręcznego.
Roboty ziemne za pomocą koparki obecnie stały się najbardziej popularne. Z tej opcji korzystają zarówno inwestorzy budujący duże budynki, jak również tacy, którzy stawiają domy jednorodzinne.
Zabezpieczenia przy wykopach pod fundamenty
Wykopane fundamenty stanowią duże niebezpieczeństwo na placu budowy. Odpowiednie zabezpieczenie wykopów sprawia, że pracownicy mogą wykonywać kolejne etapy budowy bez ryzyka. Najważniejsze jest oczywiście ogrodzenie całego terenu, na którym prowadzone są pracy.
Jeżeli chodzi o wykopy pod fundamenty, to należy zabezpieczyć je w taki sposób, aby nie było niebezpieczeństwa, że ktoś do nich wpadnie. W przypadku wykopów, które przekraczają swoją głębokością 1 metr, należy wykonać odpowiednie wejście i zejście.
Same wykopy trzeba zabezpieczyć przed osunięciem się ziemi. W tym celu wykorzystuje się szalunki, które dzielą się na lekkie, średnie oraz ciężkie. Najczęściej są one wykonywane z desek lub drewnianych płyt. Szalunki do wykopów mają regulowaną wysokość.
Podsumowując, wykonanie wykopu pod fundamenty jest newralgicznym momentem całego procesu budowy, dlatego musi być wykonane z należytą starannością.